PRODEJ PALIVOVÉHO DŘEVA

U ZVONIČKY 6, 250 84 SIBŘINA

+420 737 389 921

(+420 728 272 687)

(+420 776 834 911)

Druhy palivového dřeva

Palivové dřevo dělíme do dvou základních skupin: měkké a tvrdé. Měkké dřevo se vyznačuje snadnějším opracováním a rychlejším hořením, avšak mívá vyšší obsah pryskyřic. Naopak tvrdé dřevo, je známé svou hustotou a tvrdostí, což přináší dlouhodobější a stabilnější spalování.

Palivové dřevo tvrdé

Buk

Patří mezi nejkvalitnější palivové dřevo vůbec, stejně jako habr. Hodí se jako ideální dřeva do krbu, kamen i kotlů. Rychle vysychají, lehce se zapalují a oheň z nich je živý se silně zářivými plameny. Vyznačují se vysokou výhřevností, hoří pomalu. Při hoření dochází k malému úniku jisker. Po rozřezání a naštípání je zapotřebí ihned uskladnit na krytém místě, protože velmi rychle trouchniví a výhřevnost se ztrácí.

Dub

Dubové dřevo je velice ceněno pro svou tvrdost a pevnost. Je považováno za velmi vhodné dřevo na topení. Má skvělou výhřevnost (ovšem menší než buk, habr a akát) a hoří pomalým plamenem. Zanechává dlouho žhnoucí uhlíky. Při hoření dochází k malému úniku jisker a dobře se štípe. Při hoření poskytuje méně pěkný obraz plamenů než dřevo bukové. Z tvrdých listnatých dřevin prosychá nejpomaleji. Na rozdíl od ostatních dřevin musí nejprve prosychat nepřikryto pod širým nebem. Tím ho déšť zbaví tříslovin, které obsahuje. Teprve pak je třeba ho uskladnit na jeden až dva roky pod přístřešek, aby proschlo.

Bříza

Patří do měkkých dřev, ale svou výhřevností a vhodností pro účely topení je téměř srovnatelná s dubem a patří tedy mezi nejlepší palivová dřeva.

 

Bříza má charakteristickou bílou kůru, která hoří i když je vlhká. Březové dřevo je žádané palivo, dává jasný plamen a má výbornou výhřevnost. Při hoření nepraská. Pomocí březové kůry lze rozdělat oheň i za deště. Při hoření tvoří krásné plameny a poskytuje velmi příjemnou vůni dřeva (obsahuje éterické oleje). Velmi rychle vysychá (stejně jako borovice, buk a jasan), takže lze použít po krátké době od naštípání. Bříza je ideální pro topení v krbech a krbových kamnech. Je též mimořádně vhodná pro zatápění, či pro použití v kotlech na tuhá paliva, na dřevo či na dřevoplyn.

Habr

Patří mezi nejkvalitnější univerzální palivová dřeva (vhodný do krbů, kamen i kotlů). Vyznačuje se vysokou výhřevností, poskytuje krásné a pokojné plameny s kouzelně světélkujícími rozžhavenými uhlíky. Jako palivové dřevo není příliš využíván z důvodu vysoké ceny. Oproti buku trochu pomaleji prosychá, má ale o něco lepší výhřevnost.

Jasan

Velmi kvalitní palivové dřevo s možností všestranného využití. Vlastnostmi se velmi podobá buku, má ovšem o něco horší výhřevnost (srovnatelnou s dubem). Velmi dobře hoří a dává málo sazí.

Akát

Dřevo s vynikající výhřevností, nejvyšší z běžně dostupných dřevin (vyšší než habr nebo buk). Při spalování však způsobuje prudké vystřelování uhlíků, není tedy vhodné do krbu. Nevýhodou je, že uhlíky rychle vyhasínají a že zanechává velmi mnoho popela.

Palivové dřevo měkké

Smrk

Palivové dřevo s rychlým hořením, což ho činí vhodným pro krátkodobé vytápění. Avšak má výrazně menší výhřevnost než tvrdé palivové dřevo. Při spalování může docházet k uvolňování pryskyřic a pachu z jehličí, což by mělo být zohledněno v uzavřených prostorách. Vzhledem k dostupnosti a cenové dostupnosti je smrk často využíván v krbových kamnech a kotlích.

Borovice

Borovice je sice schopna poskytnout rychlý oheň, který dosahuje vysokých teplot, ale kvůli vysokému obsahu pryskyřice a tvorbě mastných sazí není považována za ideální druh dřeva na vytápění. Její spalování může způsobit výrazné hromadění sazí v komíně nebo topném zařízení, vyžadující častější údržbu. Zároveň vydává intenzivní vůni během hoření, což může být vnímáno jako estetický prvek nebo naopak rušivý faktor. Dřevo borovice je důležité nechat dostatečně vyschnout, což může trvat alespoň jeden rok, aby bylo dosaženo optimální vlhkosti pro efektivní spalování.

Modřín

Jedná se o měkké dřevo, proto velmi vydatně hoří. Dokonce i čerstvé dřevo modřínu dobře plane. Modřínové dřevo na topení nechte ideálně vyschnout na větraném místě. Velmi dobře se suší, avšak hodně praská.  Nevýhodou je vysoký obsah pryskyřice, který způsobuje, že při hoření odlétají žhavé uhlíky a vytváří se více sazí.

Topol

Topol vydatně a poměrně rychle hoří, má dobrou výhřevnost. Oproti tvrdým dřevům rychle schne. Svými vlastnostmi se podobá borovicovému dřevu. Topolové dřevo je vhodné pro topení v kamnech a zejména nových kotlech.

 

Olše

Rychle se suší a dobře plane, což usnadňuje přípravu k použití. Dřevo má střední tepelný výkon, což je ideální pro mírnější počasí nebo kombinaci s jinými druhy palivového dřeva. Díky nižšímu obsahu pryskyřice může přispět k menší tvorbě sazí při spalování. Dostupnost olšového dřeva a jeho využití v krbových kamnech z něj činí populární možnost pro vytápění.

Osika

Osikové dřevo pro vytápění se vyznačuje cenovou dostupností, spolehlivostí a výrazně dlouhou skladovatelností. Očekává se minimální tvorba jisker, malé množství kouře a nízké množství popela, což zjednodušuje údržbu topného zařízení. Příjemná dřevitá vůně během spalování přispívá k příjemné atmosféře. Ačkoliv má osikové dřevo nižší výhřevnost, jeho rychlost spalování a absence uhlíčnatých zbytků činí z osiky atraktivní volbu pro vytápění.

Lípa

Dobrá spalitelnost a nízký obsah pryskyřic přispívají k efektivnímu a čistému hoření bez zbytečných sazí. Při spalování uvolňuje příjemnou vůni. Lipové dřevo je známo i pro nízkou jiskřivost a dobrou dostupnost. V kombinaci s příznivou cenou činí lipové palivové dřevo atraktivním výběrem pro topení.

Tabulka výhřevnosti palivového dřeva

Tato tabulka byla vytvořena při testování palivového dřeva s vlkhostí 25%.

Typ palivavýhřevnost v MJ/kg
Jedle14
Borovice13,6
Bříza13,5
Modřín13,4
Dub13,2
Smrk13,1
Olše12,9
Vrba12,8
Jasan12,7
Akát12,7
Buk12,5
Topol12,3
Habr12,1

Tabulka závislosti výhřevnosti palivového dřeva na vlkhosti